PAVEL KARAS: ZDIMĚŘICE JSOU NEJKRÁSNĚJŠÍ ČÁSTÍ JESENICE

Do Jesenice, do Mladíkova, jsem se s rodinou přistěhoval v roce 2001 z pražského Jižního města. Bylo to ideální řešení, neboť jsem z profesních důvodů potřeboval zůstat blízko Prahy a život v hlučném velkoměstě nikdy nebyl „šálkem mého čaje“. Jesenice mi navíc velmi připomínala moji rodnou obec, slezské Dětmarovice, s jediným rozdílem, že tamních 5 tisíc obyvatel se navzájem velmi dobře zná, neboť zdejší rodiny či spíše rody zde žijí po staletí, a žádný „přistěhovalecký boom“ se zde nikdy nekonal. Jesenice je případ opačný. Ten pocit vetřelce, který jsem měl zpočátku po nastěhování, za těch patnáct let naštěstí vyprchal, a když jdu dnes třeba na poštu, tak by v tom byl čert, abych nepotkal někoho ze svých dobrých známých. Nejvíc jich samozřejmě potkávám U Klokana nebo v Hattricku, kde se dozvím všechno podstatné, čím žije Jesenice, domov můj.

Zdiměřice jsem nejdříve poznal jako malebnou vesničku, ideální pro víkendové procházky s dětmi. Chodili jsme kolem rybníka a pokračovali kolem kapličky krásnou krajinou až k Průhonickému parku. Nová zástavba byla přirozeným vývojem, procházky se zpestřily pohledy na zajímavé nápady nových obyvatel a jejich architektů. Nádhera. Není divu, že když se mi chvíli dařilo v podnikání, hned jsem ve Zdiměřicích koupil pro své dvě děti dvě parcely. Prostě – nikdo mi nevymluví, že Jesenice je úžasné místo k životu a Zdiměřice jsou její nejkrásnější částí.

Zbývá jen doufat, že tiché kouzlo Zdiměřic nebude zničeno těmi, kteří by z nich nejraději udělali nové Holešovice. První pokusy už jsou tady – hlučné mejdany pod širým nebem pro lidi kdoví odkud v novém areálu OPT Play, a další se chystají – zamýšlený Whitewater park pro mejdany mezinárodních rozměrů. Pikantní je, že to všechno připravuje člověk, který rozprodal zdejší parcely s příslibem klidného bydlení za Prahou…

Jak je vidět, život v Jesenici a okolí je pestrý, je i proti komu / čemu bojovat. Naštěstí v tom člověk není sám, je nás ve spolku JEHLAN – Jesenický hlas naděje celá četa. A vám zdiměřickým vzkazuji: Važte si toho, že žijete v tak krásném místě a nenechte si ho zničit!

Napsat komentář