DANIELA WIRLANDOVÁ: NA ZDIMĚŘICE JSEM SI ZVYKLA RYCHLE

Do Prahy jsem se přestěhovala z Rokycanska před osmnácti lety. Před pěti lety jsem si začala hledat vlastní bydlení, chtěla jsem bydlet ve svém. Neuměla jsem si představit, že bych žila v klasickém paneláku, vyrostla jsem na vesnici, i v Praze jsem bydlela v podnájmu v rodinném domku. Odpovídající bydlení jsem hledala asi jeden rok. Pracuji jako kadeřnice na Praze 4, proto jsem na internetu četla inzeráty z Prahy západ. Když mi z vyhledavače vypadl byt ve Zdiměřicích, divila jsem se, kde Zdiměřice jsou, nikdy před tím jsem o nich neslyšela. Zmínila jsem se o tom v práci a kamarádka mi říkala, že tento byt prodává moje bývalá klientka, která pracuje jako realitní makléřka. Zavolala jsem jí, hned druhý den jsem se zajela do Zdiměřic podívat, byt se mi líbil a nakonec jsem si jej koupila.

Před 4 lety jsem se tedy nastěhovala do kondominia na okraji Zdiměřic. Těmto bytům říkám „zdibyt“, protože jsou postavené z cihel. Kondominium má jen tři patra, ve vnitrobloku je zeleň, hřiště pro děti, takže klasický panelák to není. Také se mi líbilo, že bydlím na vesnici a přitom je Praha blízko. Když jezdím za rodiči směrem na Plzeň, stačí najet na okruh a nestojím v pražských zácpách.

Bydlení se sousedy v kondominiu s sebou samozřejmě přináší nutnost domluvit se na společných prostorech – celá stavba je jedno velké společenství vlastníků. Čím víc účastníků, tím složitější komunikace. Nedávno jsme řešili obnovu dětského pískoviště a laviček, které po sedmi letech fungování nevypadaly dobře. Bohužel jsme se všichni neshodli a nakonec jsme to opravili svépomocí.

Hodně pracuji, takže když mám trochu volného času, navštěvuji své známé ve Zdiměřicích či Jesenici. Chodívám také na hřiště Jesenice Fun Park, který mám nedaleko. Je skvělé, že konečně máme ve Zdiměřicích příjemné místo, kde se dá večer posedět. S kamarádkou a jejím psem občas chodíme na procházky do Průhonického parku. Ráda jezdím na farmářské trhy do Říčan. Doslechla jsem se, že se blízko nás chystá výstavba Whitewater parku. Z toho jsem rozpačitá. Koupání by sice bylo fajn, ale nevýhod je hodně – zvýšení dopravního provozu, velký zásah do krajiny, navíc letošní sucho nám naznačuje, že bychom měli s vodou hospodařit opatrně.

Překvapilo mě, jak rychle jsem si na Zdiměřice zvykla. Líbí se mi kombinace pohodlného bydlení, vesnický charakter Zdiměřic a blízkost Prahy. Jsem zde spokojená.